Jedną z relatywnie częstych awarii jest uszkodzenie pamięci BIOS. Bywa, że przyczyną jest problem z samą kością BIOS, która ulega awarii. Zdarza się również, że sama kość jest w pełni sprawna a uszkodzeniu uległ sam „wsad” – czyli zawartość pamięci BIOS. Dzieje się tak z najróżniejszych powodów: od nieudanej aktualizacji po uszkodzenia wywołane skokami napięć na płycie głównej. Bez względu jednak na przyczynę naprawa uszkodzonego BIOSu jest zdecydowanie opłacalną naprawą. Jej koszt jest dużo niższy niż wartość przeciętnego komputera. Więc jeśli masz Uszkodzony BIOS i komputer się nie włączy – zapraszamy do naszego serwisu po skuteczną i profesjonalną naprawę.

Naprawę należy rozpocząć od wymontowanie płyty głównej z komputera. Jest to konieczne aby nie uszkodzić elementów obudowy czy innych podzespołów podczas dalszych prac. Konieczne będzie wylutowanie kości BIOS aby odczytać jej zawartość. Wymontowaną płytę główną należy okleić folią kaptonową aby uniknąć odlutowanie przypadkowych elementów zlokalizowanych w pobliżu interesującego nas elementu. Samo lutowanie odbywa się przy pomocy gorącego powietrza co znacząco ułatwia cały proces – oczywiście w dłoniach sprawnego operatora 🙂 .

Gdy kość jest już odseparowana od płyty należy odczytać jej aktualną zawartość. Do tego celu używa się specjalnego programatora EEPROM. Czasami na pierwszy rzut oka widać po zawartości, że bios jest „posiekany”, ale bywa i tak, że wygląda dobrze ale ma drobne błędy, które uniemożliwiają jego prawidłowe działanie. Tak czy inaczej należy zarchiwizować starą zawartość i wgrać świeży plik *.bin. Po sprawdzeniu sum kontrolnych wgranego obrazu pozostaje wlutować kość na swoje miejsce. Po podłączeniu płyty do wszystkich niezbędnych elementów czas „zacisnąć kciuki” i obserwować czy obraz na matrycy się pojawi po wciśnięciu włącznika. I tym razem diagnoza nie była błędna – mamy obraz a po serii dalszych testów mogę tylko napisać, że pacjent ma się dobrze.

Jeśli też masz problem ze swoją konsolą lub najzwyczajniej chcesz o nią zadbać zapraszamy do kontaktu. Znajdziesz nas również na Facebook’u. Uszkodzony BIOS i komputer się nie włączy – naprawimy to.


Pozostałe wpisy