Do naszego serwisu trafił komputer Apple MacBook Pro 15 – hasło sprzętowe uniemożliwiające zainstalowanie systemu po awarii dysku fabrycznego dysku. Lata temu zostało włączone i klient już zapomniał jakie ono było. Oczywiście brzmiało to w pierwszej chwili jak „standardowa historyjka” osoby, która w bliżej nieznanych okolicznościach weszła w posiadanie tego sprzętu. Jednak klient bez problemów był w stanie okazać dowód zakupu tym samym potwierdzając legalność komputera. Czeka nas zatem: Apple MacBook Pro 15 – hasło sprzętowe.

Hardware Password (hasło sprzętowe) jest o tyle ciekawym pomysłem, że zabezpiecza komputer przed chociażby możliwością reinstalacji systemu bez jego znajomości bądź ewentualną wymianą samego dysku. Co Jednak gdy fabryczny dysk się zepsuł, a klient nie może przypomnieć sobie tego hasła? Jedyna możliwa opcja to jego wy-programowanie – no może poza wykorzystaniem MacBooka jako ekstremalnie drogi ale jednak ładny przycisk do papieru.

Na wstępie należy zlokalizować położenie kości Flash/EFI (tam zapisany jest główny podsystem komputera). Gdy już go mamy należy go wylutować i umieścić w programatorze dzięki któremu będziemy mogli odczytać aktualną zawartość. Gdy odczytaliśmy plik wsadowy wystarczy odnaleźć fragment kodu odpowiadający za tęże blokadę – jest to w sumie jedynie 64000000 bitów więc szukanie nie powinna zając długo 🙂 . Po edycji pliku wsadowego programujemy go z powrotem, lutujemy kość z powrotem i przechodzimy do testów. Jak widzimy na zdjęciach zamiast obrazku przedstawiającego zamkniętą kłódkę mamy już do wyboru partycje rozruchowe. Możemy zatem już teraz wgrać na nowym dysku nowy system i nasz pacjent „wraca do gry”.

Jeśli też masz problem ze swoim komputerem lub najzwyczajniej chcesz o niego zadbać zapraszamy do kontaktu. Znajdziesz nas również na Facebook’u.


Pozostałe wpisy