Tym razem do naszego serwisu trafił Gameing’owy laptop Lenovo IdeaPad L340-15 (układ graficzny Nvidia GTX 1650) – komputer niestety po bliskim spotkaniu z cieczą, która nie wiedzieć czemu chyba mu zaszkodziła . Według relacji klienta była to śladowa ilość, która wylała się na lewą część klawiatury. Po wstępnej analizie serwisowej oczywiste stało się, że nawet niewielka ilość jeśli trafi na nieodpowiednie miejsce może wyrządzić niemałe szkody. Tym razem trafiło na port konektora matrycy doprowadzając tym samym do zwarcia układu zasilającego KBC jak i uszkodzenia samego portu i taśmy matrycy. Czeka nas zatem: Zwarcie po zalaniu w gnieździe LVDS + Spalony układ KBC w Lenovo IdeaPad L340-15 .

Pracę należy oczywiście rozpocząć od oczyszczenia wszelkich śladów po nieszczęsnym zalaniu, wszelkie oznaki korozji oraz śniedzi mogą doprowadzać do kolejnych zwarć i błędów w pomiarach utrudniając tym samym ostateczną diagnostykę. Wymiana gniazda i układu KBC rozwiewa wszelkie wątpliwości i laptop ponownie daje oznaki życia zatem wystarczy już tylko wymienić uszkodzoną taśmę matrycy co wiąże się z koniecznością rozebrania nie tylko kadłubka ale również skrzydła matrycy.

Warto dodać, że jakimś cudem w wyniku zalania nie ucierpiała sama klawiatura, która działa jakby nigdy nic. Oczywiście została ona profilaktycznie dokładnie wyczyszczona aby upewnić się, że nie pozostały wewnątrz niej choćby śladowe ilości wody, które przez napięcie kapilarne mogą utrzymywać się w najmniejszych szczelinach przez długi czas. Nawet odrobina cieczy ponownie dostając się do samej płyty głównej mogłaby doprowadzić do kolejnej usterki co byłoby raczej niepożądane.

Jeśli też masz problem ze swoim komputerem lub najzwyczajniej chcesz o niego zadbać zapraszamy do kontaktu. Znajdziesz nas również na Facebook’u.


Pozostałe wpisy