Tym razem do naszego serwisu trafił laptop Apple MacBook PRO 13 Late 2012. Komputer o tyle ciekawy, że jest to ostatni model wyposażony w napęd DVD oraz z możliwością swobodnej rozbudowy pamięci RAM jaki został wyprodukowany przez firmę Apple. Dzięki temu do dziś cieszy się nie małym „wzięciem” na rynku po-leasingowym. Według relacji klienta jak i naszej naocznej obserwacji komputer ma problem z wyświetlaniem obrazu. Dokładnie rzecz ujmując w zależności od ostawienia kąta nachylenia matrycy obraz albo wyświetla się prawidłowo albo pojawiają się kolorowe pasy. Głównym podejrzanym w takiej sytuacji bez wątpienia jest taśma matrycy odpowiadająca za komunikację płyty głównej w wyświetlaczem. Czeka nas zatem: Wymiana taśmy matrycy w laptopie Apple MacBook Pro 13 Late 2012 a1278

Aby dostać się do taśmy od strony matrycy należy zdemontować szybę ochronną znajdującą się przed wyświetlaczem. Czynność ta wymaga niemało cierpliwości, gdyż choćby minimalne nadużycie siły szybko doprowadzi do pęknięcia tegoż elementu. Demontujemy więc całe skrzydło matrycy odłączając wcześniej konektor LVDS od złącza na płycie głównej i przechodzimy do właściwego zadania. Taśma matrycy przebiega bezpośrednio przy lewym zawiasie przez co jest narażona na ciągły ruch (zamykani / otwieranie) w konsekwencji którego dochodzi właśnie do takich problemów. Niby drobiazg a przysporzył niemałych problemów.

Po wymianie samej taśmy pozostaje już tylko wykonać wszystkie wcześniejsze czynności w odwrotnej kolejności aby komputer można było przekazać klientowi – z jednym małym wyjątkiem. Podczas ponownego wklejania szyby matrycy należy zwrócić uwagę aby żadna drobinka kurzu nie pozostała pomiędzy matrycą a szybą czołową. Takie niedociągnięcie miałoby ogromny negatywny wpływ na komfort pracy na tym urządzeniu.

Jeśli też masz problem ze swoim komputerem lub najzwyczajniej chcesz o niego zadbać zapraszamy do kontaktu. Znajdziesz nas również na Facebook’u.


Pozostałe wpisy