Tym razem do naszego serwisu trafił laptop ASUS R556LB. Jak widać na zdjęciach umieszczonych w galerii określenie przyczyny usterki nie wymagało dodatkowych czynności. Według relacji klienta jak i naszej naocznej obserwacji komputer „delikatnie” komuś upadł. Uszkadzając przy tym obudowę matrycy, palmrest (fragment obudowy wokół klawiatury) oraz co najgorsze dla użytkownika – matrycę. Na wyraźne życzenie klientki naprawa miała dotyczyć jedynie matrycy, gdyż uszkodzenia obudowy o ile kosmetycznie były widoczne to od strony technicznej nie zagrażały prawidłowemu funkcjonowaniu sprzętu. Czeka nas zatem: Wymiana matrycy + czyszczenie chłodzenia w Asus R556lb

Podstawową czynnością przed rozpoczęciem jakiejkolwiek pracy przy elektronice jest odłączenie wszelkich form zasilania – również baterii. W tym modelu jednak bateria jest wbudowana więc nie pozostaje nic innego jak rozłożyć obudowę aby dostać się do niej. Po wykonaniu tej czynności okazało się, że do zakresu czynności serwisowych „koniecznie” należy dołączyć czyszczenie układu chłodzenia wraz z wymianą past termo-przewodzących. Jak można zaobserwować na jednym ze zdjęć w galerii – dawno tam nikt nie zaglądał. Pisząc „dawno” mam na myśli od nowości – co właścicielka osobiście potwierdziła. Gdy bateria została odłączono możemy przejść do właściwej naprawy. Demontujemy skrzydło matrycy, odseparowujemy ramkę ekranu jak i osłonę zawiasów aby matrycę mieć w pełni dostępną. Teraz już tylko kilka śrubek i odrobina cierpliwości i można wszystko składać.

Po wymianie matrycy przechodzimy do wcześniej wspomnianego czyszczenia układu chłodzenia. Dbałość o sprawną wentylację komputera ma większe znaczenie niż użytkownikom się wydaje. Zdecydowana większość usterek układów graficznych jest spowodowana właśnie przegrzaniem. Jeśli radiator pokryty jest warstwą kurzu, a pasty termo-przewodzące zeschnięte na kamień to nie ma mowy o sprawnym odprowadzeniu ciepła. Tak też sytuacja wyglądała w przypadku tego komputera. Na szczęście jednak jeszcze nic złego się nie zadziało z chipsetem graficznym. Gdy kurze wyczyszczone a pasty i termo-pady wymienione można już składać do końca naszego pacjenta.

Jeśli też masz problem ze swoim komputerem lub najzwyczajniej chcesz o niego zadbać zapraszamy do kontaktu. Znajdziesz nas również na Facebook’u.


Pozostałe wpisy