Tym razem do naszego serwisu trafił laptop Dell Latitude E7240. Bezpośrednią przyczyną problemu według relacji klienta było zalanie klawiatury cieczą. Była to ilość na tyle spora, że „antyzalaniowa” struktura klawiatury nie uchroniła płyty głównej przed kontaktem z cieczą. Objaw problemu jest dosyć oczywisty dla tego typu zdarzenia – mianowicie komputer nie daje znaku życia. Dzieje się tak z dwóch możliwych przyczyn – kontakt z cieczą elementów lutowanych na płycie głównej może doprowadzić bezpośrednio do zwarcia. Ewentualnie nawet jeśli po zalaniu od razu nie przyczyniło się do wystąpienia usterki to należy mieć na uwadze, że pozostałości cieczy w kontakcie z jakimkolwiek metalem doprowadza do powstawania osadów / korozji. Często zdarza się w związku z tym tak, że do zwarcia dochodzi dopiero jakiś czas po zalaniu. Dlatego tak istotne jest aby w przypadku zalania nawet profilaktycznie sprawdzić płytę główną i wyczyścić wszelkie ślady zalania.

Jednak wracając do sedna czeka nas teraz: Komputer po zalaniu – zwarcie na płycie Dell E7240

Oczywiście jak łatwo się domyśleć aby cokolwiek zdiagnozować cokolwiek musimy się dostać do samej płyty głównej. Demontujemy zatem baterię, pokrywę dolną, klawiaturę oraz palmrest. Wtedy naszym oczom ukazały się ewidentne ogniska korozji – czyli zdarzenie nie miało miejsca kilka dni temu a raczej kilka tygodni. O ile pierwsze z nich nie doprowadziło do uszkodzenie sąsiadujących elementów i wystarczyło je wyczyścić to już w przypadku drugiego dwa tranzystory musieliśmy wymienić. Po wykonaniu wszystkich napraw komputer odzyskał „swój dawny wigor”

Gdy naprawa okazała się skuteczna pozostało już tylko zweryfikować kondycję techniczną sprzętu. W trakcie weryfikacji dosyć szybko dało się zweryfikować, że od nowości nikt w tym komputerze nie „zaglądał” do układu chłodzenia. Standardowo powinno się raz w roku (nie rzadziej niż co dwa lata) czyścić układ chłodzenia wraz z wymianą past termo-przewodzących oraz termo-padów. Tak przygotowany zestaw po złożeniu jest już gotowy do dalszej wieloletniej pracy.

Jeśli też masz problem ze swoim komputerem lub najzwyczajniej chcesz o niego zadbać zapraszamy do kontaktu. Znajdziesz nas również na Facebook’u.


Pozostałe wpisy