Spuchnięta bateria? Dobra kondycja baterii w laptopie, telefonie czy tablecie to nie tylko gwarancja możliwości długotrwałej pracy bez ładowania. Zdąża się, że na skutek działania czynników zewnętrznych (silny wstrząs podczas upadku, pozostawienie urządzenia na słońcu …) jak również nieprawidłowego użytkowania (częste ładowanie baterii w zakresie niepełnych cykli – tzw. „troszeczkę podładuje”. Ale również najzwyczajniej w świecie z tytułu wieku baterii zdarza się, że mimo dobrego czasu pracy w ogniwach zachodzi proces chemiczny, którego skutkiem ubocznym jest wytwarzający się gaz. Jako, że baterie są wykonywane hermetycznie zaczyna się zwiększanie jej objętości, a co za tym idzie bateria puchnie.

Czy można to ignorować jeśli czas pracy jest bez zmian:

Oczywiście że można. Pytanie jednak czy nam się to opłaci. Puchnąca bateria w zależności od typu urządzenia może je szybko uszkodzić. Np. w telefonie bateria jest umiejscowiona bezpośrednio za wyświetlaczem. Jeśli wystarczająco długo będziemy ignorować problem to do wymiany będziemy mieli  baterię i wyświetlacz, który w końcu pęknie od naprężenia.

Nie to jest jednak najgorszą możliwą konsekwencją. Tak jak wcześniej wspomniałem spuchnięta bateria jest konsekwencją nieplanowanego procesu chemicznego, który to w skrajnym przypadku może doprowadzić do zwarcia w ogniwach baterii i jej zapłonu. Jest to bardzo mało prawdopodobny scenariusz ale niestety możliwy.

Co zatem możemy zrobić?

Przede wszystkim nie bagatelizować sytuacji gdy zauważymy, że obudowa naszego telefonu czy laptopa w którymś miejscu zaczyna się rozchodzić. Bateria jest elementem wymiennym w każdym urządzeniu (nawet jeśli w nowszych laptopach nie widzimy jej z zewnątrz). 

Podsumowanie

Jeśli chcesz wymienić baterię w swoim laptopie, telefonie, tablecie nie zwlekaj. Dostarcz urządzenie do Serwisu KOMPIX – wycenimy cały zabieg i wykonamy naprawę możliwie najszybciej po Twojej akceptacji kosztów.


Pozostałe wpisy