Marzy Ci się komputer Apple lecz obawiasz się zmiany systemu? A może przez jeden z używanych przez Ciebie programów rozstanie z Windowsem nie jest możliwe? Jest jednak na to sposób, który zdecydowanie może rozwiązać te problemy: Zainstaluj system Windows na swoim Mac’u

Dla jakich urządzeń możesz to zastosować:

Systemu Windows można używać na wszystkich urządzeniach firmy Apple pracujących fabrycznie na systemie Mac OS X, oraz wyposażonych w procesor firmy Intel. Tak więc starsze urządzenia jak: PowerBook’i czy iBook, które pracowały na procesorach PowerPC odpadają. Są to jednak już na tyle wiekowe jednostki, że nie sądzę aby ktoś jeszcze chciał na nich aktywnie pracować.
Podobnie ma się temat w kwestii nowych modeli z procesorami Apple M1 oraz Apple M2. Tu jedyną opcją na używanie Windowsa jest jego emulacji czyli tak zwana wirtualna maszyna. Rozwiązanie to sprowadza się do uruchomienia systemu Windows wewnątrz systemu Mac OS, a nie „zamiast” niego. To jednak temat na inny artykuł.
Reasumując: system Microsoft Windows z powodzeniem zainstalujesz na urządzeniach: MacBook, MacBook Pro, MacBook Air, iMac, iMac PRO, MacMini, Mac Pro z lat 2006-2021.

Ograniczenia urządzeń Apple dla systemu Windows:

Warto mieć na uwadze, że jest jeden szczegół który może stanowić niewielki problem w korzystaniu z systemu Windows na Twoim Mac’u. Temat dotyczy laptopów Apple, a mianowicie ich TouchPad’a (płytki dotykowej). Apple nie przewidział fizycznego „Prawego Przycisku Myszy” w laptopach (czyli. MacBook, MacBook Pro oraz MacBook Air). Rozwiązaniem oczywiście jest zastosowanie myszki ale warto mieć tego świadomość. W komputerach stacjonarnych Apple (MacMini, Mac Pro, iMac, iMac Pro) i tak stosujemy zewnętrzne urządzenia wskazujące więc takowy problem nie ma racji bytu.

Sterowniki komputera Apple dla systemu Windows:

Są one dostępne – może nie powszechnie i łatwo ponieważ nie wystarczy odwiedzić strony producenta aby pobrać wszystkie możliwe sterowniki dla danego modelu. Apple nie publikuje wprost katalogu plików do pobrania. Trzeba zatem albo samodzielnie odszukiwać sterownik dla każdego urządzenia bazując na numerze ID poszczególnych urządzeń w danym komputerze albo wyszukiwać je po nazwie modelu urządzenia. Przydatne w tym będzie oprogramowanie Apple BootCamp. Warto jednak pamiętać, że jest to oprogramowanie przeznaczone na systemy MacOS. Dobrze jest przygotować sobie sterowniki jeszcze przez usunięciem starego systemu.

Czy proces ten można odwrócić:

Oczywiście tak. W każdej chwili można zainstalować system MacOS X na nowo. Można również przeprowadzić instalację tak, aby oba systemy były „obok siebie”. Czyli podczas uruchamiania mamy możliwość wyboru czy chcemy tym razem uruchomić system Windows czy jednak MacOS. Tę opcję może również przedstawimy w odrębnym artykule.

Sam tego nie ogarnę?:

Jeśli nie możesz zrobić tego samodzielnie to od tego Masz nas. Tu zakupisz komputer Apple (z systemem MacOS lub już od razu Windows – do wyboru). Możesz również zgłosić się ze swoim sprzętem, który chcesz przeinstalować na system Microsoft Windows. Jeśli masz jakieś pytania nie krępuj się zapytać – Zainstaluj system Windows na swoim Mac’u.


Pozostałe wpisy